Články

Aromaterapie – cesta k sobě

IMG_0677

Archeologické nálezy potvrzují s jistotou používání aromatických rostlin a vonných výtažků z nich již ve staré Číně, starověkém Egyptě, Řecku a Římě a to jak pro účely medicínské, praktické, duchovní, tak pro parfémařství. Moderní aromaterapie v 21. století využívá jemnou, ale hlubokou sílu esencí rostlin pro působení na náš organismus způsobem "tělo a mysl jedno jsou", na základě propojování historických a současných poznatků Východu i Západu.

To, že rostlina produkuje vlastní specifickou vůni, je podmíněno její schopností vonné složky vytvářet. Vůně rostlin působí na člověka (či na zvířata) svou biologickou aktivitou přirozeně všude v přírodě – projdeme-li se po kvetoucí louce, či jehličnatým lesem za parného letního dne nebo jemně rozemneme v prstech nějakou známou „kuchyňskou“ bylinku - ucítíme omamnou bylinnou vůni a jsme tak přirozeně vystaveni účinkům aromaterapie. Ne každá rostlina dokáže vonné silice vytvářet, ty rostliny, které jsou takto uzpůsobeny, obsahují ve svých různých částech - např. v listech, pupenech, okvětních lístcích, dřevě, kořenech, semenech či plodech - tzv. siličnaté buňky s rostlinnými silicemi a právě tato složka aromatické rostliny je pak získávána pro potřeby aromaterapie.

Metody a procesy jak silice z rostlin získat jsou různé, pro určité rostliny mohou být velmi odlišné, ale jisté je, že na konci tohoto procesu získáváme z rostliny její základní podstatu, tzv. esenciální, jinak také éterický olej. V pravém slova smyslu ale nejde o olej, jak jej běžně známe, ale je to směs aromatických látek určitého biochemického složení, jejichž základní vlastností je těkavost – éterické oleje se samovolně a přirozeně vypařují do okolí, kde působí o to intenzivněji, jsou-li podporovány teplem, pronikají do našeho těla a my je prvotně zaznamenáváme přes čichové ústrojí.

IMG_1738

Důležitým faktorem pro aromaterapii je náš čich - vývojově nejstarší lidský smysl, který nás odpradávna, neomylně a bezpečně provádí a směruje ve všech oblastech našeho života. Čich je přímo propojen s vývojově nejstarší částí mozku, s tzv. limbickým centrem, které je označováno jako náš „čichový mozek“. Ten řídí naše instinkty, motivace, projevy emocí, podílí se na regulaci biologických rytmů a vzniku čichové paměti. Odpradávna člověk i zvířata nosem „větří“ nebezpečí, stejně tak dobře poznáme, co nám „nevoní“ - a to nejen v přímém ale i přeneseném slova smyslu. Vůně nás přes čichovou paměť dokáže přenést do dob dávno minulých - v naší mysli se vynoří obrázek dávno zapomenutých událostí. To, co nám voní, vdechujeme plnými doušky, to co nemůžeme ani cítit, opouštíme... Pro svůj přirozený život potřebujeme přirozené a osobně příjemné vůně.

Éterické oleje si dovedou poradit se stavy jako je únava, napětí, špatná nálada, s fyzickými bolestmi a různými psychickými a emočními disharmoniemi. Dokáží osvěžit a nastartovat naše tělo, často spolehlivěji než šálek kávy či silného čaje, vůně přírodních esenciálních olejů mají úžasný vliv na naši mysl a city, dokáží nás obejmout, opečovat a vést nás správnou cestou.